Nominations published for East Devon district, towns and parishes elections on Thursday 2 May 2019

Residents reminded to register to vote by midnight on Friday April 12 and apply for a postal vote by 5pm on Monday 15 April

Candidates standing for the East Devon district, towns and parishes elections on Thursday 2 May have now been published.

The nominations list shows that two of East Devon District Council’s 30 electoral wards are uncontested – Exmouth Withycombe Raleigh ward (two seats) and Clyst Valley ward (one seat) – which means that three of the council’s 60 seats, have been returned unopposed. The district council election will now focus on 28 electoral wards and 57 seats. See the nominations for the district council elections in the table below or on our website. 

Contested town and parish councils are Colyton, Combpyne Rousdon, Dalwood, Exmouth Brixington, Exmouth Halsdon, Exmouth Littleham, Exmouth Town, Kilmington, Ottery St Mary (North), Ottery St Mary (Tipton St John), Ottery St Mary (Town), Sidmouth (East), Sidmouth (North), Sidmouth (Salcombe Regis), Sidmouth (Sidford Village), Sidmouth (South), and Uplyme. See the nominations for the contested town and parish councils.

In order to vote in this important election, residents must be on the electoral register and the deadline to register is just a few days away on Friday 12 April. You can register online which takes just five minutes. All you will need to register is your National Insurance number.

If you want to check if you are registered to vote or you would like to register by completing a paper form, then please contact the East Devon Electoral Services Helpline on 01395 571529 or email electoralservices@eastdevon.gov.uk

The deadline for applications to vote by postal vote is also fast approaching and voters need to apply by 5pm on Monday April 15. To request a postal voting application form please contact Electoral Services on 01395 571529.

East Devon District Council Nominations and Wards

Party

Address

Axminster – 3 seats

Ian Hall

Conservative Party

Candidate

Axminster

Steve Holt

Conservative Party

Candidate

Axminster

Douglas R Hull

Liberal Democrat

East Devon District

Sarah Louise Jackson

Independent East

Devon Alliance

East Devon District

Susan Patricia Kerr

Liberal Democrat

East Devon District

Andrew Timothy Moulding

Conservative Party

Candidate

Axminster

Martin Mynard

Labour Party

Axminster

Elizabeth Pole

Labour Party

East Devon District

Martin David George Spurway

Liberal Democrat

East Devon District

Jeremy William Walden

Labour Party

Axminster

Beer & Branscombe – 1 seat

John Gregory

Labour Party

East Devon District

Geoff Pook

Independent

Seaton

Broadclyst – 3 seats

Sarah Louise Chamberlain

Liberal Democrats

Broadclyst Station

Paul Diviani

Conservative Party

Candidate

Yarcombe, Honiton

Henry Frederick Gent

Green Party

East Devon District

Rebecca-Jayne Lipscombe

Liberal Democrats

Exeter

Rob Longhurst

Conservative Party

Candidate

Lympstone

Chris Pepper

Conservative Party

Candidate

Broadclyst, Exeter

Eleanor Rylance

Liberal Democrats

Westwood, Exeter

Budleigh & Raleigh – 3 seats

Alan Dent

Conservative Party

Candidate         

Budleigh Salterton

Pete Duke

Green Party

East Devon District

Brigitte Lesley Graham

United Kingdom

Independence Party

Budleigh Salterton

Patsy Hayman

Conservative Party

Candidate

Budleigh Salterton

Paul Michael Jarvis

Independent

Budleigh Salterton

Penny Lewis

Liberal Democrats

Budleigh Salterton

Thomas D Wright

Conservative Party

Candidate

Budleigh Salterton

Clyst Valley – 1 seat UNCONTESTED

Mike Howe

Conservative Party Candidate

Clyst St Mary

Coly Valley – 2 seats

Paul Arnott

Independent East

Devon Alliance

Colyton

Carol Dawson

Labour Party

East Devon District

Helen Elizabeth Parr

Conservative Party

Candidate

Colyton

Andrew Pearsall

Conservative Party

Candidate

Wilmington, Honiton

Cranbrook – 3 seats

Kevin Arthur John Blakey

Independent

Cranbrook

Kim Bloxham

Independent

Cranbrook

Pauline Garbutt

Liberal Democrats

Exmouth

Sam Hawkins

Independent

Cranbrook

Sue Mills

Labour Party

Candidate

Sidmouth

Matthew John Osborn

Conservative Party

Candidate

Cranbrook

Nick Partridge

Conservative Party

Candidate

Cranbrook

Dunkeswell & Otterhead – 2 seats

Colin Brown

Conservative Party

Candidate

Monkton, Honiton

Karen Hoyles

Liberal Democrats

East Devon District

David Key

Conservative Party

Candidate

Upottery, Honiton

Stephen Robert Kolek

Labour Party

 

Honiton

Exe Valley – 1 seat

Fabian King

Liberal Democrats

Upton Pyne, Exeter

Kevin Wraight

Conservative Party

Candidate

Stoke Canon, Exeter

Exmouth Brixington – 3 seats

Aurora Bailey

Liberal Democrats

East Devon District

Fred Caygill

Conservative Party

Candidate

East Devon District

Maddy Chapman

Conservative Party

Candidate

Exmouth

Andrew Colman

Liberal Democrats

Exmouth

Dilys Mary Hadley

Labour Party

Candidate

Exmouth

Cherry Nicholas

Conservative Party

Candidate

Exmouth

Exmouth Halsdon – 3 seats

Megan Armstrong

Independent

Exmouth

Jill Marion Elson

Conservative Party

Candidate

Exmouth

Tony Hill

Conservative Party

Candidate

Exmouth

Paul James Millar

Independent

Exmouth

Pauline Ann Stott

Conservative Party

Candidate

Exmouth

Andrew Toye

Liberal Democrats

Exmouth

Brian Toye

Liberal Democrats

Exmouth

Tony Woodward

Green Party

Candidate

East Devon District

Exmouth Littleham – 3 seats

Brian Bailey

Liberal Democrats

East Devon District

Bruce Julian Rudolf De Saram

Conservative Party

Candidate

Exmouth

Keith Edwards

Labour Party

Candidate

Exmouth

Nick Hookway

Independent

Exmouth

Ono Olmedo

Liberal Democrats

Exmouth

David Poor

Liberal Democrats

Exmouth

Alan Paul Whipps

Conservative Party

Candidate

Exmouth

Joy Whipps

Conservative Party

Candidate

Exmouth

Chris Wright

Independent

East Devon District

Exmouth Town – 3 seats

Olly Davey

Green Party

East Devon District

Tim Dumper

Liberal Democrats

Exmouth

Steve Hall

Conservative Party

Candidate

Exmouth

Alexandra Sadiq

Liberal Democrats

East Devon District

Eden Alexander Smith

Conservative Party

Candidate

Exmouth

David Walsh

Conservative Party

Candidate

Exmouth

Joe Whibley

Independent

Exmouth

Daniel Wilson

Labour Party

Candidate

Exmouth

Eileen Elizabeth Wragg

Liberal Democrats

Exmouth

Exmouth Withycombe Raleigh – 2 seats UNCONTESTED

Steve Gazzard

Liberal Democrats

Exmouth

Brenda Taylor

Liberal Democrats

 

Feniton – 1 seat

Susie Bond

Independent

Feniton

Adam Michael Powell

Labour Party

Payhembury, Honiton

John Tristram

Conservative Party

Candidate

Offwell, Honiton

Honiton St Michael`s – 3 seats

Mike Allen

Conservative Party

Candidate

Honiton

Henry Francis Brown

Labour Party

Honiton

Luke Edward Jeffery

Liberal Democrats

Honiton

Phil Twiss

Conservative Party

Candidate

Honiton

John Zigmunt Zarczynski

Conservative Party

Candidate

Honiton

Honiton St Paul`s – 2 seats

Dean Barrow

Conservative Party

Candidate

Honiton

Sally Boom

Labour Party

Honiton

Jenny Brown

Conservative Party

Candidate

Honiton

Jules Hoyles

Liberal Democrats

East Devon District

Tony McCollum

Independent

Honiton

Newbridges – 1 seat

Iain Chubb

Conservative Party

Candidate

Axminster

George Thomas Robert Neate

Labour Party Candidate

East Devon District

Newton Poppleford & Harpford – 1 seat

David Graham Atkins

Conservative Party

Candidate

Lympstone

Val Ranger

Independent East Devon Alliance

Harpford, Sidmouth

Ottery St Mary – 3 seats

Paul Richard Carter

Conservative Party

Candidate

Ottery St Mary

Anne Edwards

Conservative Party

Candidate

Ottery St Mary

Peter Hamilton Faithfull

Independent

Ottery St Mary

Luke Gray

Labour Party Candidate

Ottery St Mary

Vicky Johns

Independent

Ottery St Mary

Margaret Anne Piper

Conservative Party

Candidate

Ottery St Mary

Geoff Pratt

Independent

Ottery St Mary

Harv Sethi

Independent

East Devon District

Seaton – 3 seats

Peter Warwick Burrows

Liberal Democrat

Seaton

Terry Burrows

Liberal Democrat

Seaton

Marcus Hartnell

Conservative Party Candidate

Seaton

Abi Jones

Labour Party

East Devon District

Dan Ledger

Independent East Devon Alliance

Seaton

Jack Leslie Eric Rowland

Independent East Devon Alliance

Seaton

Jacquie Russell

Conservative Party Candidate

East Devon District

Juliette Amanda Williams

Liberal Democrat

Seaton

Sidmouth Rural – 1 seat

David Shaun Barratt

Independent

Sidford, Sidmouth

Ray Davison

Labour Party Candidate

Exmouth

John Loudoun

Independent East Devon Alliance

Sidbury, Sidmouth

Lewis Ragbourn

Liberal Democrats

Sidford, Sidmouth

Chris Wale

Conservative Party Candidate

East Devon District

Sidmouth Sidford – 3 seats

Stuart Hughes

Conservative Party Candidate

Sidmouth

Dawn Manley

Independent East Devon Alliance

Sidmouth

Zachary Matthew Marsh

Conservative Party Candidate

Sidmouth

Colin David James Mills

Labour Party Candidate

Sidmouth

Marianne Patricia Rixson

Independent East Devon Alliance

Sidmouth

Jenny Ware

Conservative Party Candidate

Sidmouth

Ken Warren

UK Independence Party

East Devon District

Sidmouth Town – 2 seats

Denise Sarita Bickley

Independent East Devon Alliance

East Devon District

Nicholas James Diprose

Labour Party Candidate

Sidmouth

Cathy Gardner

Independent East Devon Alliance

Sidmouth

Sheila Ruth Kerridge

Conservative Party Candidate

Sidmouth

Timothy Venner

Conservative Party Candidate

Ottery St Mary

Tale Vale – 1 seat

Chris East

Labour Party

East Devon District

Mike Gray

Liberal Democrats

Talaton, Exeter

Philip Skinner

Conservative Party Candidate

Talaton, Exeter

Trinity – 1 seat

Sarah Caroline Birnie

Labour Party

East Devon District

Ian Michael Thomas

Conservative Party Candidate

Ware, Lyme Regis

West Hill & Aylesbeare – 1 seat

Jess Bailey

Independent

West Hill

John Sheaves

Conservative Party Candidate

West Hill

Whimple & Rockbeare – 1 seat

Mark Lloyd Evans-Martin

Conservative Party Candidate

Whimple

Kathy McLauchlan

Independent

Whimple

Woodbury & Lympstone – 2 seats

William James Carter

Conservative Party Candidate

East Devon District

Ben Ingham

Independent

Exmouth

Geoff Jung

Independent

Woodbury Salterton

Cheryl Ann McGauley

Conservative Party Candidate

Woodbury

Yarty – 1 seat

Alasdair Sutherland Bruce

Conservative Party Candidate

Membury, Axminster

Diane Susan Cheshire

Labour Party

Axminster

Paul Graham Hayward

Independent East Devon Alliance

Axminster

Gillian Mary Jordan

Liberal Democrat

East Devon District