Election of 17 town and parish councils declared

Following Thursday's local government elections, 17 East Devon town and parish councils were declared today (Saturday 4 May, 2019) when votes were counted.

The results are as follows:

Town and Parish council nominations and wards

Party

Address

No of votes

Colyton – 13 seats

 

Paul Arnott

 

 

Independent East Devon Alliance

Colyton

721 Elected

Kenneth Paul Clifford

 

 

Colyton

589 Elected

Crispin Paul Denny

 

Colyton

371 Elected

Joy Gardiner

 

 

East Devon District

351 Elected

John Stanley Hay

 

Colyton

366 Elected

Andy Jarman

 

Colyton

398 Elected

Eddie Jones

Independent

Colyton

478 Elected

Katie Jones

 

Seaton

347

Colin Pady

 

Colyton

577 Elected

Andrew William Harington Parr

 

Colyton

586 Elected

Steve Real

 

Colyton

434 Elected

Rodney Paul Turner

 

Colyton

493 Elected

Raymond Frederick Watts

Independent

Colyton

492 Elected

Howard Michael West

Independent

Colyton

548 Elected

Rejected votes: 8 Turnout: 45.78%

Combpyne Rousdon – 9 seats

 

Mathew Peter Dalton-Aram

 

Rousdon

43

Audrey Elaine Dicks

 

Rousdon

70 Elected

Bill Moore

 

Combpyne

41

Martin John Platts

 

Rousdon

64 Elected

Sarah Jayne Powell

 

Rousdon

58 Elected

Glynis Preshaw

 

Rousdon

64 Elected

Clair Maria Ronan

 

Rousdon

47 Elected

Linda Margaret Rose

 

East Devon District

72 Elected

Kevin John Salter

 

Combpyne

68 Elected

Michael David Stride

 

East Devon District

94 Elected

Nicholas Wright

 

Combpyne

45 Elected

Rejected votes: 0 Turnout:47.63%

Dalwood – 7 seats

 

Tony Benger

 

Dalwood

144 Elected

Peter Grimmett

 

Dalwood

72

Tim Hodges

 

Dalwood

105 Elected

Kathy Laing

 

Dalwood

151 Elected

Peter Harry Lawrence

 

Dalwood

131 Elected

Graham Perry

 

Hawley Bottom, Axminster

127 Elected

Leslie Philip White

 

Dalwood

91 Elected

Christine Mary Wyatt

 

Dalwood

135 Elected

Rejected votes: 1 Turnout: 57.65%

Exmouth Brixington – 6 seats

 

Aurora Bailey

Liberal Democrats

East Devon District

665 Elected

Fred Caygill

Conservative Party Candidate

East Devon District

661 Elected

Maddy Chapman

Conservative Party Candidate

Exmouth

677 Elected

Andrew Colman

Liberal Democrats

Exmouth

712 Elected

Dilys Mary Hadley

Labour Party Candidate

Exmouth

418

Ian Duncan Kirvan

Conservative Party Candidate

Exmouth

594 Elected

Maja Lager

Conservative Party Candidate

Exmouth

555

Cherry Nicholas

Conservative Party Candidate

Exmouth

647 Elected

Rejected votes: 48 Turnout:23.60%

Exmouth Halsdon – 5 seats

 

Lynne Mary Elson

 

 

Conservative Party Candidate

 

Exmouth

968 Elected

Eden Alexander Smith

Conservative Party Candidate

Exmouth

559

Pauline Ann Stott

 

Conservative Party Candidate

Exmouth

671 Elected

Andrew Toye

 

Liberal Democrats

Exmouth

814 Elected

Brian Toye

 

Liberal Democrats

Exmouth

839 Elected

Tony Woodward

Green Party

East Devon District

685 Elected

Rejected votes: 75 Turnout: 30.78%

Exmouth Littleham – 6 seats

 

Brian Arthur Bailey

Liberal Democrats

Exmouth

797 Elected

Bruce Julian Rudolf De Sarum

Conservative Party Candidate

Exmouth

727 Elected

Keith Edwards

Labour Party Candidate

Exmouth

576

John Thomas Humphreys

Conservative Party Candidate

Exmouth

783 Elected

Khristine Monica Norton

Conservative Party Candidate

Exmouth

664

David Poor

Liberal Democrats

Exmouth

853 Elected

Michael James William Rosser

Green Party

East Devon District

1,013 Elected

Alan Paul Whipps

Conservative Party Candidate

Exmouth

692

Joy Whipps

Conservative Party Candidate

Exmouth

724 Elected

Rejected votes: 88 Turnout: 32.81%

Exmouth Town – 5 seats

 

Olly Davey

Green Party

East Devon District

753 Elected

Tim Dumper

Liberal Democrats

Exmouth

670 Elected

Steve Hall

Conservative Party Candidate

Exmouth

259

Tony Hill

Conservative Party Candidate

Exmouth

269

Paul James Millar

Independent

Exmouth

648 Elected

Thomas Payne

Liberal Democrats

Exmouth

485

Alexandra Elizabeth Sadiq

Liberal Democrats

Exmouth

612 Elected

David Walsh

Conservative Party Candidate

Exmouth

213

Joe Whibley

Independent

Exmouth

835 Elected

Daniel Wilson

Labour Party Candidate

Exmouth

335

Rejected votes: 15 Turnout:25.21%

Kilmington – 9 seats

 

Peter Ball

 

Kilmington

242 Elected

Michael Collier

 

Kilmington

241 Elected

Arnold Dare

 

Kilmington

219 Elected

Sally Anne Huscroft

 

Kilmington

249 Elected

Mark James Lewis Jones

 

Kilmington

175 Elected

Kieran John Marshall

 

Kilmington

158

Julia Kate Mear

 

Kilmington

229 Elected

Sam Seward

 

Kilmington

212 Elected

Emma Louise Style

 

East Devon District

184 Elected

Benjamin James Trott

 

Kilmington

260 Elected

Rejected votes: 3          Turnout: 47.44%

Ottery St Mary (North) – 2 seats

Paul Bartlett

 

Ottery St Mary

47

Josefina Natalia Gori

Independent

Ottery St Mary

50

Richard Grainger

Independent

Ottery St Mary

98 Elected

Vicky Johns

Independent

Ottery St Mary

177 Elected

Rejected votes: 8 Turnout: 39.17%

Ottery St Mary (Tipton St John) – 2 seats

John Harding

 

Tipton St John

129

Lyn Alicia Harding

 

Tipton St John

154 Elected

Geoff Pratt

Independent

Ottery St Mary

283 Elected

Rejected votes: 8 Turnout: 43.33%

Ottery St Mary (Town) – 7 seats

Paul Richard Carter

 

Ottery St Mary

311

Richard Copus

Independent

Ottery St Mary

552 Elected

Glyn Dobson

Independent

Ottery St Mary

662 Elected

Anne Edwards

 

Ottery St Mary

411

Peter Faithfull

Independent

Ottery St Mary

712 Elected

Roger Giles

Independent

Ottery St Mary

1175 Elected

Ian James Holmes

 

Ottery St Mary

278

Stewart Lucas

Independent

East Devon District

578 Elected

Elli Pang

 

Ottery St Mary

605 Elected

Harv Sethi

 

East Devon District

322

Dean Stewart

Independent

Ottery St Mary

710 Elected

Alister Neill Trendell

Independent

Ottery St Mary

466

Rejected votes: 12 Turnout: 36.48%

Sidmouth (East) – 1 seat

Marc Kilsbie

Independent

Sidmouth

115

Louise Thompson

Independent

East Devon District

166 Elected

Rejected votes: 24 Turnout: 35.01%

Sidmouth (North) – 4 seats

Charissa Jane Evans

Independent

Sidmouth

357 Elected

Stuart Hughes

Independent

Sidmouth

354 Elected

Sheila Ruth Kerridge

 

Sidmouth

164

Dawn Manley

Independent

Sidmouth

404 Elected

Andie Milne

Independent

Sidmouth

308

Jenny Ware

Independent

Sidmouth

358 Elected

Edward Willis Fleming

 

Sidmouth

132

Rejected votes: 10 Turnout: 28.21

Sidmouth (Salcombe Regis) – 2 seats

Ian Barlow

 

Seaton

277 Elected

David Shaun Barratt

Independent

Sidmouth

321 Elected

Cathy Gardner

 

Sidmouth

235

Rejected votes: 5 Turnout: 46.7%

Sidmouth (Sidford Village) – 2 seats

Peter James Blackmore

 

Sidmouth

140

Jack Brokenshire

Independent

Sidmouth

209 Elected

Ian John Mckenzie-Edwards

 

Sidmouth

126

Colin David James Mills

Labour Party Candidate

Sidford

56

Marianne Patricia Rixson

 

Sidford

328 Elected

Rejected votes: 0 Turnout:38.84%

Sidmouth (South) – 5 seats

Denise Sarita Bickley

 

East Devon District

790 Elected

Kelvin Richard Dent

Independent

Sidmouth

914 Elected

Nicholas James Diprose

 

Sidmouth

277

Christopher Francis Lockyear

 

Sidmouth

552 Elected

John William Rayson

 

Sidmouth

329 Elected

Paul Alan Wright

 

Sidmouth

448 Elected

Rejected votes: 31 Turnout: 41.7%

Uplyme – 10 seats

John Richard Duffin

 

Uplyme

283 Elected

Paulene Frost

 

Uplyme

271 Elected

Chris James

 

Uplyme

276 Elected

Barbara Pearl Ogrady Kidson

 

Uplyme

295 Elected

Brian Herbert Durbin Mason

 

Uplyme

252 Elected

David Ostler

 

Uplyme

257 Elected

Colin Anthony Pratt

Retired

Uplyme

273 Elected

Neil John Merry Pullinger

 

Haye Barton, Lyme Regis

339 Elected

Bill Trundley

 

Timber Hill, Lyme Regis

219

Andrew Sean Turner

 

Uplyme

361 Elected

Rebecca Louise Turner

 

Uplyme

320 Elected

Rejected votes: 29 Turnout: 42.87%